Uzależnienie od narkotyków

narkotyki - uzależnienie

Narkotyki to silnie uzależniająca substancja, która niestety sieje ogromne żniwo wśród ludzi w każdym wieku. Przyczyny sięgania po narkotyki są różne. Czasami jest to zwykła ciekawość, próbowanie i eksperymentowanie. Czasami są to kłopoty. Czasami wpadamy w złe towarzystwo. Droga do uzależnienia jest niezwykle krótka a linia cienka. Uzależnienie od narkotyków zależy nie tylko od samej osoby, od jej właściwości psychofizycznych, ale także od czynników społecznych, psychologicznych, relacji oraz samego składu i siły narkotyków.

Co zwiększa ryzyko uzależnienia od narkotyków?

Istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko uzależnienia. Są to na przykład duża przestępczość, bezrobocie, brak perspektyw życiowych i wiele innych. Ważne są grupy rówieśnicze, czasami narkotyki są wyrazem buntu oraz sprzeciwu przeciw zaistniałemu porządkowi świata.

Relacje rodzinne a uzależnienie

narkotyki a relacje rodzinne

Nie sprzyjają także średnie relacje w rodzinie, brak wzorców, brak wpojonych podstawowych wartości, brak porozumienia i wsparcia ze strony rodziców. Niedojrzałość emocjonalna, brak odporności na stres, brak motywacji do zmian, niepewność jutra i zagubienie, to wszystko sprawia, że podatność na uzależnienie od narkotyków jest coraz większe.
Istnieją też elementy biologiczne, które sprawiają, że jedne osoby uzależniają się łatwiej nie tylko od narkotyków, ale także od alkoholu i innych używek. Genetyka jest tu kluczowa, ale to nie ona rozdaje karty – to sam człowiek jest panem swojego losu i dopóki wie na co może sobie pozwolić, jest wolny od jakichkolwiek uzależnień.

Narkotyki – nigdy nie nawet nie próbuj!

Są różne rodzaje narkotyków i nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Każde z nich mocniej lub słabiej uzależniają, jednak każde z nich zdecydowanie są bardzo niebezpieczne i najlepiej, abyśmy nigdy po nie nie sięgali nawet spróbować lub dla zabawy. Pamiętajmy, że nie ma pewności co się tak naprawdę bierze, ponieważ narkotyków nie pozyskuje się z konkretnych i legalnych źródeł. To dlatego też nigdy nie wiemy czym faszerują nasz dilerzy.